Jakie są obowiązki radcy prawnego?

CQF-avocat / Pixabay

Jak sama nazwa wskazuje, osoba wykonująca zawód radcy prawnego ma za zadanie doradzać klientom w zakresie prawa. Co więcej, większość z nas zapewne odpowiedziałaby bez wahania, że radca prawny ma znacznie mniejsze uprawnienia niż adwokat – ale czy tak jest do końca?

Obowiązki radcy prawnego

Oczywiście udzielanie porad prawnych jest jednym z najważniejszych, ale nie jedynych, obowiązków radcy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że, tak samo jak prawnik, może on reprezentować swojego klienta przed sądem czy urzędem w różnych rodzajach spraw – chociażby rodzinnych czy tych z zakresu prawa pracy. Co więcej do zadań radców należy także przygotowanie opinii prawnych, które mogą posłużyć klientom np.: jako podstawa do dochodzenia swoich praw. Kolejnym problemem, z którym możemy zwrócić się do kancelarii radcy prawnego, jest problem z przygotowaniem stosownych umów czy dokumentów. Prowadzenie negocjacji pomiędzy stronami również należy do zakresu obowiązków radcy.

Radca prawny czy adwokat – do kogo się udać?

Jak widać, kompetencje prawne radcy prawnego wcale nie są znacznie mniejsze od kompetencji prawników. Kancelaria prawna prowadzona przez radcę prawnego odwiedzana jest przez klientów, którzy mierzą się z różnymi problemami prawnymi, które często nie są mniej skomplikowane od tych, z którymi możemy udać się do adwokata. Warto jest sprawdzić, w czym specjalizuje się dana kancelaria, do której zamierzamy się udać, aby mieć pojęcie, w czym dany radca będzie w stanie najlepiej nam doradzić.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*