Czy nastolatek może korzystać z soczewek kontaktowych?

Wady wzroku pojawiają się w coraz młodszym wieku. Nie można się dziwić, ponieważ dzieci na co dzień korzystają dziś z ekranów, a często wpatrują się w nie z niewielkiej odległości przez wiele godzin. Poza tym, wada wzroku może wynika też z predyspozycji genetycznych i pojawić się już u kilkulatka. Soczewki kontaktowe to opcja dużo wygodniejsza niż okulary korekcyjne, jednak nie poleca się ich małym dzieciom. Nie ma jednak przeszkód, aby korzystał z nich nastolatek, który jest odpowiedzialny i będzie w stanie samodzielnie zadbać o higienę swoich szkieł. Ta decyduje bowiem o jakości widzenia, ale również zdrowiu oka, które jest przecież jedynym organem ludzkim znajdującym się na zewnątrz i narażonym  na działanie szkodliwych drobnoustrojów chorobotwórczych.

Dlaczego warto kupić dziecku soczewki kontaktowe?

Dzieci z wadami wzroku często narzekają na to, że źle ćwiczy im się w szkole na zajęciach wychowania fizycznego, nie mogą grać bezpiecznie w piłkę, czy pływać. Okulary przeszkadzają też w trakcie wycieczek i wyjazdów. Szkła kontaktowe są wyjątkowo wygodne, ponieważ zakłada się je rano na oczy i całkowicie zapomina o nich do wieczora. Można więc stosować je zamiennie z okularami i stosować jedynie wtedy, kiedy planowane są jakieś aktywności fizyczne. Soczewki wspaniale sprawdzają się również latem, kiedy można na oczy założyć okulary przeciwsłoneczne, czy też zimą, kiedy tradycyjne okulary parują, na przykład po wejściu do autobusu, czy sklepu. Użytkownicy soczewek praktycznie nie pamiętają, że mają je na oczach.

Jaki model soczewek kontaktowych wybrać dla nastolatka?

Jeśli zdecydujemy się na zakup soczewek, na pewno trzeba udać się do okulisty, który zbada oczy, sprawdzi, czy wada wzroku nie uległa zmianie i dopasuje odpowiedni rozmiar soczewek. Na rynku dostępne są bowiem różne, a tylko dobrze dopasowane soczewki są w stanie zapewnić maksimum komfortu. Najbardziej poleca się jednorazowe soczewki, nazywane również jednodniowymi, ponieważ nie wymagają od dziecka codziennej higieny i odpowiedniego przechowywania ich w płynie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*