Zamówienia publiczne – konieczność czy możliwość

Jednostki budżetowe i administracyjne zmuszone są do organizowania przetargów w celu wyłonienia oferentów, których oferta w pełni zaspokaja oczekiwania zleceniodawcy. Zamówienia publiczne mogą obejmować szereg działań usługowych oraz produktowych, przy czym jednostka ogłaszająca przetarg zawsze może go odwołać bez podawania przyczyn.

Czym są zamówienia publiczne

W polskich warunkach wszelki sposób wydatkowania pieniędzy publicznych określa ustawa Prawo zamówień publicznych, które powstało w 2004 roku z konieczności dostosowania polskiego prawodawstwa do prawa unijnego. Jeżeli gubisz się we wszystkich zmianach prawnych, zajrzyj na stronę www.pierog.pl – tam specjaliści od zamówień publicznych wszystko Ci wyjaśnią. Ustawa precyzuje osiem trybów udzielania zamówień, wśród których znalazły się: przetargi (nieograniczony i ograniczony), negocjacje (bez ogłoszenia i z ogłoszeniem), zapytania o cenę czy zamówienia z wolnej ręki. Jeśli zamówienie ma być realizowane w inny sposób niż przetarg, wówczas muszą być spełnione przesłanki, precyzyjnie wskazane w ustawie.

Proces rozpatrywania i odwołania

Przy wyborze wykonawców na konkretne usługi muszą być spełnione różne zasady, w tym zasada równego traktowania wykonawców czy uczciwej konkurencji. Każdy z wykonawców może się odwołać do Krajowej Izby Odwoławczej, przysługuje mu również prawo do złożenia skargi w sądzie rejonowym. Mimo to często dochodzi do faworyzowania wykonawców, natomiast sami wykonawcy stosują zmowy cenowe. Wykonawcy skarżą się również na ograniczony dostęp do przetargów.