Jak wybrać dobry dom opieki dla osoby starszej?

dom opieki dla seniora

W Polsce pojawia się coraz więcej prywatnych placówek, które świadczą usługi opiekuńcze w stosunku do seniorów. Wynika to na pewno z tego, że jesteśmy starzejącym się społeczeństwem i żyjemy coraz dłużej. Starsze osoby często same decydują się właśnie na taki pobyt, ponieważ czują się samotne i zdecydowanie wolą spędzać czas ze swoimi rówieśnikami w aktywny sposób. Przed dokonaniem wyboru odpowiedniej placówki, warto porównać ze sobą dostępne oferty. Koszty opieki w domu seniora nie są niskie, a oferta ich usług również może być różna. Jak wybrać odpowiedni dom opieki?

Jak wygląda oferta domów seniora?

Prywatne domy dla seniorów otwierają się w wielu miejscowościach. Większość z nich proponuje dość podobny zakres usług. Przede wszystkim, zapewniają odpowiednie warunki mieszkalne, najczęściej w postaci pokoju z oddzielną łazienką. Poza tym, w domach opieki seniorzy otrzymują pełne wyżywienie i mogą swobodnie korzystać z przestrzeni wspólnej. Większość domów opieki oferuje również szeroki wachlarz aktywności, z których można korzystać. Są to różnego rodzaju zajęcia i warsztaty, ale też zajęcia sportowe, czy wycieczki. Im droższa stawka za pobyt, tym więcej dodatkowych zajęć ma w swojej ofercie placówka.

Dom opieki dla seniora – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

W Polsce seniorzy korzystają z prywatnych placówek, w których pobyt trzeba w pełni opłacić. Niestety, dla wielu osób koszty są zbyt wysokie i partycypuje w nich rodzina. Stawki za pobyt w takich domach wahają się w granicach kilku tysięcy złotych za miesiąc. Każdy dom opieki dla seniora ustala je w sposób indywidualny. Najczęściej mieszkaniec domu ma możliwość dokonania wyboru spośród różnych opcji cenowych, z których wynikają poszczególne udogodnienia, czy dodatkowe opcje usług. Stawki uzależnione są też od poziomu komfortu. Im większe pokoje i droższe sprzęty są dostępne, tym więcej wynosi miesięczna opłata. Wiele osób poleca, aby wybrać miejsce, które znajduje się niedaleko od miejsca zamieszkania rodziny, aby ta mogła często odwiedzać osobę starszą, ale też ze średniej półki cenowej, aby zapewnić seniorowi właściwy poziom komfortu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*