Jak zadbać o siebie po zabiegu cięcia cesarskiego?

fizjoterapeuta uroginekologiczny

Poród to zawsze duży wysiłek dla organizmu kobiety. Jeśli kończy się cesarskim cięciem, wówczas zdecydowanie dłużej dochodzi ona do siebie, ponieważ konieczne jest zrośnięcie się wielu powierzchni skóry. Cięcie cesarskie to poważny zabieg, który jest dużą ingerencją. Zwykle pobyt w szpitalu kończy się dla młodej mamy i maleństwa po trzech dobach. Następnie, rekonwalescencja odbywa się w warunkach domowych. Zaleca się, aby jak najszybciej spotkać się z profesjonalnym fizjoterapeutą, którego specjalizacją jest fizjoterapia uroginekologiczna, aby odzyskać pełną sprawność i zapomnieć o bólu. Poza tym, dzięki spotkaniom z profesjonalistą, można uruchomić bliznę, dzięki czemu nie pojawią się żadne zrosty i nie będzie ona sprawiała bólu.

Jak wyglądają pierwsze dni po zabiegu cesarskiego cięcia?

Przez pierwsze godziny po zabiegu, pacjentka znajduje się w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że nie może się poruszać od pasa w dół. Kiedy znieczulenie ustąpi, wówczas zaleca się jak najszybsze uruchomienie. Trzeba spionizować pacjentkę i pozwolić jej postawić pierwsze kroki. Związane jest to z bólem, jednak stale podawane są środki przeciwbólowe. Bardzo ostrożnie należy podchodzić do pierwszych ćwiczeń po takim porodzie, z uwagi na bliznę, która znajduje się na brzuchu. Dopiero, kiedy zrośnie się ona, można myśleć o tego typu wysiłku, w stopniu umiarkowanym.

Fizjoterapia uroginekologiczna – niezbędna po CC

Niewiele pacjentek zdaje sobie sprawę z tego, że powinny skierować się po pomoc do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pomoże w pracy nad mięśniami dna miednicy i pokaże, w jaki sposób bezpiecznie ćwiczyć, żeby odzyskać pełną sprawność całego układu rozrodczego i moczowego. Pomoc jego jest również nieoceniona w aspekcie samej blizny po cesarskim cięciu. Fizjoterapia sprawia, że dobrze się ona zrasta, jest niewielka i jednocześnie ruchoma. Szczególnie powinny o tym pomyśleć kobiety, które planują kolejny poród, ale żadna pacjentka nie powinna rezygnować z tego typu pomocy.

Więcej informacji na temat fizjoterapii uroginekologicznej można znaleźć na stronie https://www.osteoklinika.pl/fizjoterapia-uroginekologiczna-warszawa/.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*